Sırçanın Öyküsü

Sırçanın Öyküsü

Sırça adını, Sabahattin Ali‘nin “SIRÇA KÖŞK” adlı ünlü eserdeki kahramanın karakter örgüsünden yola çıkarak bulduk.. Kahraman “kimliğini” yakınlarına ve dış dünyaya vurgulama hassasiyetinde..

Kendi özünden taşanları yansıtma,masaya elini vuran sert değil duyarlı bir üslupla bunu yapma telaşında..

Bazen tarif edemezsiniz içinizde yıllar yılı ilmek ilmek, örümcek ağı kadar mükemmel ince bir ustalıkla örülenleri, içgüdüsel bir duyarlılıkla büyüyen duyguları, beyninizde yer alan imgeleri, anları, görüntüleri, insanları, hayatları, titiz bir koleksiyoner gibi biriktirir durursunuz. Kişisel hikayenizde yer alan tüm karakterler, duygular, anlar, yaşanmışlıklar bir gün gelip sizin seçtiğiniz yolda vücut bulana dek…

Öylesine yerini buldu ki “SIRÇA“ kelimesi içimizde, bu ünlü edebiyat öyküsü kendi yolculuğumuza çıkarken ilham verdi bize. Hiç kimse ama hiç kimse size ayak izlerinizi bırakacağınız yolu gösteremez ki.

Ancak kendiniz bulursunuz. Bazen bir kelime, bazen bir melodi, bazen bir renk, bazen bir şiir el kitabınız oluverir.

Biz de iki kız kardeş, iki kadın olarak yıllardır biriktirdiğimiz, keyifleri, hüzünleri, sevgileri, tecrübeleri enerjiyi aslında yaşam öykümüzü  somut objelere özellikle de cam gibi kadının dişiliğini, kırılgan ama sert mizacını anlatan bir sanatla, tasarımcı bakış açısıyla yansıtmayı arzuladık.

Sırça koleksiyonlarında yine bizi özümüzde çok etkileyen değerlerden ilham aldık. Saydamlığın samimiyetini, kadınlığın üretkenliğini, zarifliğini, maceraperestliğin dayanılmaz cazibesini, tutkunun ateşle buluşmasını, kırılgan ama güçlü olabilmenin tecrübelerde gizli olduğunu camın akışkan, naif formlarıyla anlatmaya çalıştık.

Yaşama sanatına yıllar yılı verdiğimiz yoğun emek, “yaşam için sanat” olgusuyla vücut bulsun Türk cam sanatına modern bir dokunuşla bambaşka bir bakış açısı getirsin istedik.

By | 2017-04-19T12:11:08+00:00 07 April 2017, Friday|Categories: Genel|Tags: , , |0 Comments