Sırça Yurtdışına Taşınacak – Ekonomist Dergisi Mart 2016

Sırça Yurtdışına Taşınacak – Ekonomist Dergisi Mart 2016

Ebru Kafadar ve Elif Şakar’ın ortak girişimiyle geçen yıl kurulan Sırça markası cam ürünler alanında özgün tasarımla önemli projelerde yerini aldı. Camdan yeni bir hikaye yaratmak üzere yola çıkan Sırça markası, bir yıllık süreçte çok çeşitli projelerde 500 kalem ürünle yer almayı başarırken, yeni hedef yurtdışı oldu. Sırça markalı cam ürünleri bir süre önce Berlin Titanic otele taşıyan iki kız kardeş, TelAviv Hilton Otel’e cam aksesuar tasarlamak içinse görüşmeler yapıyor.

İki kız kardeşin camdan yeni bir hikaye yaratmak üzere yola çıktığı Sırça markası henüz bir yaşında taze girişim olsa da kısa zamanda farkını göstermeyi başardı. Bir yıllık süreçte otelden, rezidanslara kadar birçok projede 500 kalem ürünle yer almayı başaran Sırça markalı cam ürünler, yurtdışına da açılacak. Bugüne dek Bodrum Mandarin Oriental otel, Eyüp Mövenpick, Karaköy 10 otel. Naz otel, Florya Crowne Plaza otel gibi projelerde yer alan Sırça markalı cam ürünleri bir süre önce Berlin Titanic otele taşıyan iki kız kardeş 2016 yılında yurtdışına ağırlık vermeyi planlıyor. Bu hedef doğrultusunda şu an Telaviv Hilton otel için görüşme trafiği sürüyor.

Özel üretime ağırlık verecek

Bu taze girişimin hikâyesini dinlemek için bir araya geldiğimiz Elif Sakar ve Ebru Kafadar, hayat kurgusunun cama yansıtmak istedikleri için Sırça markasını yarattıklarını söylüyor. Yıllarca iç mimari alanında çalıştıktan sonra kendi tasarımlarını cama yansıtmak üzere yola çıkan iki kız kardeş, ilk olarak Bodrum’da Mandarin Otel’e yaptıkları cam aksesuarlarla ürünlerini sergiledi. Ardından birçok projede yer almayı başaran ikili üretimde butik kalmak koşuluyla yeni pazarlara göz dikti. Sırça markalı cam aksesuar ve aydınlatma ürünlerini birebir tasarlayan Ebru Kafadar, “Sırça bir yıllık geçmişi olan bir firma. Kuruluş yılında elbette ciro odaklı gitmedik. Firmanın markalaşma sürecini başlattık. Tanınırlığını arttırmak öncelikli hedefimiz oldu. 2015 yılında ağırlıklı olarak proje odaklı satışlar gerçekleştirdik” diyor.

Farkı tasarımla yakaladı

Birçok otel projesine toplamda yaklaşık 500 kalem ürünü sattıklarını dile getiren Ebru Kafadar, hep ayrışan ve özel üretimle pazarda yer istediklerini ifade ediyor. Özgün, yalın fakat renk çeşitliliği ve özel üfleme teknikleriyle yarattıkları birbirinden farklı obje koleksiyonların işlevsellikleriyle yaşam alanlarımızın içinde yerini bulduğunu söyleyen Kafadar, Sırça’nın Beykoz’da değerli cam ustaları tarafından üretildiğini anlatıyor. Ebru Kafadar, “Bizim Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üreticileri gibi en büyük cam fabrikasını kurmak yönünde bir hedefimiz yok. Yıllardır biriktirdiğimiz vizyonumuzla özel ürünler sunmak istiyoruz. Vazolar, kaseler, aydınlatma, aksesuarlar gibi her türlü objeyi ürettiğimiz Sırça markası ile önde gelen cam ürün markalarından biri olmak istiyoruz. Bir mimar olarak tasarım ve yaratıcı çalışmalarını yürütüyoruz ürün gamımız çok çeşitli ve kopya ürünlerimiz yok” diye konuşuyor.

2016’da ciroyu üçe katlayacak şirketin finansal ve yeni iş bağlantılarıyla ilgilenen ismi Elif Sakar ise birinci yılını tamamlayan Sırça markası olarak 2015 yılını 300 bin TL ciroyla kapattıklarını dile getiriyor. Öncelikli hedeflerinin ciro olmadığından bu sonucu gayet olumlu bulduklarını anlatan Sakar, 2016 yılı için hedeflerinin bu cironun yaklaşık üç katına ulaşmak olduğunu kaydediyor. Bunun için yurtdışı fuarlarına katılarak öncelikle Avrupa ve Amerika’nın önemli merkezlerinde satış noktalarında yer almak üzere çalışmalar yürüttüklerini anlatan Şakar, böylece yurtdışında daha tanınır bir marka olacaklarını belirtiyor. Elif Şakar “Marka konumlamasını doğru yerde tutabilmek için harcayacağımız eforun ciroya da yansımasını öngörüyoruz. Bu doğrultuda büyük bir öz veriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuşuyor.

Cam aksesuarları Tel Aviv’e taşıyacak 2016 yılında Sırça markamızı hem marka bilinirliği hem de cirosal büyüme anlamında ileriye taşıyacak projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Elif Şakar, şu ara Tel Aviv Hilton Oteli için görüşme trafiği yürüttüklerini anlatıyor.

Kablosuz aydınlatma ürünleri üretecek

Camı birçok ürün haline getiren özel tasarımların yanı sıra aydınlatma alanına önemli yenilikler kattıklarını söyleyen Ebru Kafadar, cam aydınlatma ürünlerinde iddialı olduklarım ifade ediyor. Sadece aksesuar değil aydınlatma markası olmak istediklerini ve kablo bağlantısı olmadan batarya ile aydınlatacak ürünler geliştirmek üzere çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ebru Kafadar, “Sırça cam obje ve cam aydınlatma tasarımında Türkiye’de ve dünyada markalaşma yönünde atıyor adımlarım. Sırça tasarımları şu an İstanbul’un önde gelen mağazalarında satılıyor. Kendi showroom’umuzu da açacağız. Hatta yurtdışında Londra ve Miami’deki iki önemli cazibe noktasının yanı birkaç merkezde daha 2016 yılı itibarıyla yerimizi almak üzere bağlantılar kuruyoruz” diyor. Yapılacak projelerden biri olduğunu kaydeden Elif Sakar, “2015 yılında Sırça markasıyla birçok önemli projede yer aldık. Bunlardan bazıları Bodrum Mandarin Oriental Otel, Eyüp Mövenpick, Karaköy 10 Otel, Naz otel, Berlin Titanic otel, Florya Crowne Plaza Otel. Satış süreci devam eden Telaviv Hilton Otel 2016 yılında Sırça markamızı hem marka bilinirliği hem de cirosal büyüme anlamında ileriye taşıyacak projelerden biri olacak” diyor. Şu ana kadar 17 koleksiyon ürettiklerini anlatan Elif Sakar, her bir koleksiyonun kendi özgün hikayesi olduğunu sözlerine ekliyor. Koleksiyonda tasarladıkları ürünlerde hayattan aldıkları dersler, renkler, duyular, hisler ve yaşanmışlıklar olduğunu dile getiren Elif Şakar, “Hayata dair ne biriktirdiysek hepsi bu hikayelerin kurgusunda yaşıyor. 0 yüzden Sırça’daki felsefemiz ‘Camdan hikayeler’ yaratmak. Bunu butik anlayışla geniş bir kitleye yaymak üzere çalışıyoruz” şeklinde konuşuyor.

By | 2017-04-19T14:05:58+00:00 19 April 2017, Wednesday|Categories: Basın|0 Comments