Camdan Hikayeler – Maison Française Mayıs 2017

Camdan Hikayeler – Maison Française Mayıs 2017

Girişimci, cesur, özgüveni yüksek ve camın kırılgan yapısı gibi zarif bir kadın ruhundan ilham alarak doğan Sırça, Milano Tasarım Haftası kapsamında İtalyan mobilya markası Annibale Colombo’nun standına misafir oldu.

Cam üfleme ve el emeği teknikleriyle hayata geçen Sırça ürünlerinin her biri farklı karaktere sahip.

Mimarlık sektöründe yıllardır çeşitli projelere imza atmış iç mimar Ebru Kafadar ve Elif Şakar’ın 2014’te can verdikleri cam markası Sırça, 2017 koleksiyonunda yepyeni renk ve formlarıyla karşımıza çıkıyor. Milano’ya misafir olan markanın yaratıcılarından hikayeyi dinliyoruz.

Elif ŞAKAR:  Uzun yıllardır mimarlık sektöründeyiz. Ebru Kafadar, iç mimari projelere imza atıyordu, ben de mimari malzemelerin satış ve pazarlamasını yönetiyordum. Cam her zaman ilgimizi çeken bir malzemeydi. 2014’te önümüze çıkan önemli bir proje bizi hızlı karar alıp hayalimizdeki tasarımları hayata geçirmek için teşvik etti. Böylece Sırça doğdu ve ilk koleksiyonlarımız Bodrum Mandarin Oriental Hotel’de sergilenmeye başladı.

Ebru KAFADAR: Sırça iki kadının girişimci kişiliğinden yola çıktı. Yıllarca mimarlık sektöründe çalışmanın oluşturduğu dekorasyon algısı, işlevsellik ve bulunduğun mekânı güzelleştirme hissiyatı hepsi bir bütün. Kimi koleksiyonda doğadan, kimisinde kadının zarafetinden, sağlamlığından, özgüveninden ve enerjisinden ilham aldık diyebiliriz.

Ebru KAFADAR: Camın asıl hammaddesi kum. Kuma kireç ve soda katılır. Böylece camın şekil alması, şeffaf ve pürüzsüz formunu kazanması kolaylaşır. Tüm Sırça camları üfleme tekniğiyle tek tek el emeği ile üretiliyor. Üfleme ve soğuma evrelerinden sonra kesme ve finisaj yapılarak form olarak son hallerini alıyor. Son kontrolleri, Sırça imzası ve parlatmaları yapıldıktan sonra evlerimize girmeye hazır hale gelir.

Ebru KAFADAR: Bugüne kadar dekoratif objelerden oluşan 17 farklı koleksiyon hazırladık. 2017’de ise özellikle pastel ve doğadan esinlenen renkler ön planda. Somon, pembe, turkuaz mavi, mor ve çimen yeşili gibi çiçek ve yeşilin birlikteliğini kullandık.

Elif ŞAKAR: Şu anda Beymen, Luxuria, Four Seasons Hotel Gift Shop, Layla Dekorasyon satış noktalarında ve kendi showroom’umuzda tasarım ve cam tutkunlarıyla buluşuyoruz. İlk hedefimiz Paris Maison&Objet fuarına ve diğer önemli uluslararası tasarım fuarlarına katılarak markamızı yurtdışına taşımak. Ayrıca aydınlatma koleksiyonlarımıza da yeni parçalar ekleyerek büyümek.

Maison Française Mayıs 2017 Röportaj
By | 2017-05-22T00:53:26+00:00 22 May 2017, Monday|Categories: Basın|0 Comments