Hakkımızda

SIRÇANIN ÖYKÜSÜ

Hakkımızda 2017-06-06T21:50:33+00:00

Sırça iki kardeşin, Elif Şakar ve Ebru Kafadar’ın hayat kurgusunun cama yansımaları.

Temmuz 2014’te kurulan Sırça, kelime anlamında olduğu gibi “camın” olağanüstü kimliğini tasarımcı gözüyle, sanatçı bakış açısıyla ortaya çıkarma tutkusu…

Yıllarca iç mimari alanında çalıştıktan sonra oluşan, yaşam alanlarını güzelleştirmek için yoğunlaşan duygu ve tecrübelerin parmak izleri Sırça‘da ortaya çıkıyor.

Tasarımcı Ebru Kafadar’ın özgün, yalın ama maceraperest bir bakış açısıyla, renk kompozisyonları, özel üfleme teknikleriyle yarattığı birbirinden farklı obje koleksiyonları; Türk cam sanatında en önemlisi işlevsellikleriyle yaşam alanlarımızın içinde yerini buluyor. Beykoz’da değerli cam ustaları tarafından üretilen Sırça koleksiyonlarında iki kızkardeşin “yaşam sanatı”na verdikleri değer ve “yaşam için sanat” fikri vücut buluyor.

Sırça, renkler, saydamlık, ışık üçlemesine ait tüm duyguları tek tek elde üretilen değişik ölçülerdeki vazolar, küllükler, mumluklar ve pek çok farklı objeye yansıtıyor. Çeşmibülbül, Beykoz cam işiyle tanınan cam sanatımıza bu modern yaklaşım yepyeni bir soluk getirerek hayatımızdaki yerini alıyor.

Biz Kimiz
Ebru KAFADAR

Ebru KAFADAR

TASARIMCI – KURUCU ORTAK

1976 İstanbul doğumlu EBRU KAFADAR Üsküdar Amerikan Lisesini bitirdikten sonra eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde devam etmiştir.

Estetiğe ve iç mimariye olan ilgisi onu önce Floransa ‘ya ardinda da Milano ‘ya sürüklemiştir. İstanbula dönünce iç mimari alanında çalişmaya başlamıştır.

Yaşadığımız, varolduğumuz alanlarda estetiği, işlevselliği, huzuru “yaratma” arzusu; renk, doku ve ışık gibi unsurların biraraya gelmesiyle hayat bulmuştur. Cama olan muthiş hayranlığı yillar içerisinde tutkuya dönüşmüştür. Camın kırılgan ama sert, ışık oyunlarıyla değişken, rengarenk  doğası tasarımlarının yapıtaşlarını oluşturmuştur. 2014 temmuz ayında başlayan SIRÇA ‘nın  hikayesinde  “yaşam için sanat” olgusu ortaya çıkmıştır.

Elif ŞAKAR

KURUCU ORTAK

1970 Temmuz ayının güneşli bir sabahında başlayan yaşam öyküsünün tüm ayrıntıları Sırça markasında gizli. Yıllarca yaratıcılığını değerlendirdiği radyo, tv programcılığı ve iç mimari alanındaki faaliyetlerinden sonra bir devinim öyküsü olan Sırça ile ifade etmek istiyor kendini…

Yabancı dillere, maceraya, spora, sanata, dost meclislerine tutkun enerjik bir karakterin hayat kurgusunun camdaki yansımaları olan “SIRÇA” Elif’in  yaşamındaki parmak izleri. Yıllar yılı emekle biriken duygu ve tecrübelerin izdüşümü. Hedefi sanatı yaşamın tam ortasına koymak, hep öğrenerek, biçimlendirerek daha güzele yürümek.

Elif ŞAKAR